Kojení po předčasném porodu

Dotaz:

Dobrý den !

Narodil se mi syn v 25tt tudíž leží na JIP.Po propustění z nemocnice jsem zkoušela mléko odstříkavat odsávačkou,ale tou mě to vubec nešlo tak jsem přešla na ruční odstríkáváni asi 3 tydny jsem odstrikala zhruba tak 25ml po kazdem odstrikavani,asi po mesici se mleko zacalo mene tvorit a ja odstrikam tak 5ml ne-li min tak jsem se chtela zeptat az budu mit syna doma a budu ho prikladat jestli se muze mleko zacit tvorit vic.Kdyby ne tak bych vas chtela pozadat o radu jak laktaci ukoncit.Syna mi pusteji zhruba v pulce srpna tak zda mam mleko stale odstrikavat.Nepocituji ze by se mi prsa nejak nalevali,ale vzdy malinko mleka odstrikam.Jeste jsem slysela ze kdyz se mleko srazi ze se muze zena zblaznit je to mozne?

Dekuji za odpoved !

Lenka

Odpověď:

Dobrý den !

Tak nejprve začnu tou podporou laktace.
Nevím, co jste měla za odsávačku, ale ve Vašem případě bych viděla jedinou možnost a sice odsávačku Lactinu (od firmy Medela). To je takový “superstroj”, který stojí cca 18 000,- a je určena právě pro maminky ve Vaší situaci, které se potřebují rozkojit po předčasném porodu nebo v jiné závažné situaci bez miminka.Ještě existuje odsávačka Symfony od stejné firmy,ta je ještě o něco lepší, ale k dispozici ji zatím nemám. Lactinu bych Vám mohla půjčit, kdybyste měla zájem, půjčovné je 40,- Kč/ den a bylo by dobré to alespoň týden poctivě pravidělně zkoušet a viděly bychom, jestli se laktace rozjíždí nebo je situace stále stejná. Dále je důležité hodně pít, nejméně 3 litry za den, ve velkých vedrech klidně i více. Dobré jsou čaje na podporu kojení, velmi dobrou zkušenost mám s čajem od Weledy. Existují i homeopatika na podporu tvorby mléka, ale nevím, jaký vztah k homeopatii máte, takže to by záleželo čistě na Vás, zda to chcete také zkusit. No a přikládání miminka je potom určitě ten nejlepší podpůrný prostředek ;-) !!! Udržet laktaci jenom odsáváním je určitě vždycky mnohem těžší než když kojíte nebo kojíte i odsáváte.

A pokud byste chtěla laktaci naopak zastavit, tak když teď momentálně odstříkáte takhle málo, zastavila byste ji zřejmě bez problémů přirozenou cestou. V tomto případě se naopak odstříkavá čím dál méně – menší množství (nesnažit se prsa vyprázdnit do poslední kapky) postupně se prodlužují intervaly v odstříkávání. Takže třeba až po 6-ti hodinách, potom třeba po 8 hod, pak už jen 2x denně atd. Zároveň se doporučuje prsa trochu stáhnout, ale stačí jen těsnější prádlo – nemusíte se nijak obvazovat, jak se to dělalo dříve :-) a taky studené obklady na prsa.

Jinak méko v prsou se Vám určitě nesrazí a už vůbec se z toho nezblázníte. To je jen takové lidové vysvětlení “laktační psychózy”, kde jsou ale úplně jiné důvody k tomuto onemocnění. Kdybyste mléko v prsou nechala bez povšimnutí, dospěla byste časem určitě k nepříjemně bolestivému nalití prsou a byla by tam určitě velká šance třeba na rozvoj zánětu prsu.

Takže zvažte obě varianty – podporu i zástavu laktace a můžete se určitě znovu ozvat. Samozřejmě pro miminko je mateřské mléko hodně prospěšné a i kdybyste dala za den dohromady alespoň 1 nebo 2 dávky Vašeho mlíčka, bylo by to pro malého určitě přínosem.

Mějte se hezky!

Jana Bubeníková

Comments are closed.