Nedostatečné množství mléka

Dotaz:

Dobrý den,

máme dceru zítra jí budou 3 týdny.Při narození měla váhu 3,80kg.Při propuštění měla 3,6 kg.Měli jsme v porodnici problémy s kojením,neměla jsem moc mléka.Domů jsme odcházeli když vypila 55,což měla i dnes na kontrolním kojení u doktorky.Kojím 30-45 minut,někdy i z obou prsů,každé 2 hodiny.Dnes jsme dostali domů váhu na kontrolní kojení,naměřila jsem pouze 35 g přírůstek.Největší problém je,že mě u kojení usíná a pak brečí hlady.Prosím o info co mám dělat pro zvýšení laktace.Denně vypiji 3-4 litry včetně 2x kojícího čaje a již 3.den beru 2x denně hoemopatika ricinus 5ch na podporu kojení. S prvním miminkem jsme měli ten samý porblém a na 3.měsící už jsme museli přikrmovat,ráda abych ale kojila.Moc díky za informace. Prokešová

Odpověď:

Dobrý den,

Pro zvýšení laktace zkuste několik věcí současně. 1. Určitě pokaždé kojte z obou prsů, jakmile malá začne usínat, odpojte ji a přehoďte na druhou stranu. Prsa můžete vystřídat i několikrát během jednoho kojení, je to na zvýšení laktace hodně osvědčené. 2. Čaj na podporu kojení doporučuji od Weledy, je sice dražší, ale směs je bohatší a účinnější, než ty běžné čajíky. A klidně si dejte alespoň 3 x denně ten od Weledy a k tomu ještě 2 x denně nějaký ten obyčejnější. 3. Ricinus communis berte 3 x denně 5 kuliček a mělo by se to užívat mezi jídly.

To, že vypijete 3-4 litry denně je správné, můžete pít také ještě meltu ( pokud Vám nevadí), ta je také dobrá na podporu tvorby mléka. Délka kojení také odpovídá třítýdennímu miminku a pokud malá pije menší množství, určitě kojte i nadále po 2 hodinách. Pokud Vám bude vycházet 9-10 kojení za 24 hod, mělo by jí těch 50-60 ml vypiteho mléka stačit na to, aby přibývala na váze.

Mějte se hezky a kdyžtak se zase ozvěte!

J. Bubeníková

 

Zpět na výpis dotazů