Kojení měsíčního dítěte

Dotaz:

Dobrý den,
ještě jednou se na Vás obracím se žádostí o radu. Moje měsíční dcerka vyžaduje poslední dobou velmi časté kojení. Pokud zrovna nespí, vyžaduje kojení asi po hodině, což je pro mne a zejména pro moje bradavky opravdu náročné. Občas se stane, že dojí, nechám ji odříhnout a ona si hned zase začne cpát ruce do pusy a plakat. Když začne plakat a “ožírat” si ruce, tak jsem si jí nějakou dobu zkoušela nevšímat, ale nic se tím nevyřešilo. Vedlo to jen k narůstající intenzitě pláče. Problém také je, že dcera u krmení zpravidla po několika minutách usne, takže se pořádně nenají a z toho důvodu asi vyžaduje tak časté kojení. Poslední dobou mám pocit, že nedělám nic jiného, než že kojím. Tento problém máme jen dopoledne a večer. Odpoledne dcera většinou pár hodin v kuse spí a v noci spí také bez problémů a na jídlo se vzbudí maximálně jednou.

Vůbec nevím, jak si s touto situací poradit. Nechci dceru nechávat křičet hlady, ale také mi nepřijde normální tak často kojit. Možná by řešením bylo přikrmování, ale to se mi v jedmom měsíci zase zdá být brzo.

Předem moc děkuji za radu.

Lucie

Odpověď:

Dobrý den!
Mladá paní, určitě by bylo dobré domluvit si u dětského lékaře tzv. “kontrolní kojení”, abyste měla představu, kolik toho malá asi tak vypije. Úplně ideální by bylo půjčit si kojenecké váhy a zkusit alespoň několikrát převážit kojení doma, ale nevím, jestli jsou u Vás nějaké takové možnosti … ??? Mimčo se totiž skoro stejně chová, když je opravdu hladové – a bylo by možné, že máte trochu opožděné růstové období (růstový spurt), které se většinou dostaví na konci 3. týdne a dětičky jsou opravdu hodně nespokojené při kojení i po něm a chtějí jíst téměř pořád. Trvá to zhruba týden, pak se situace zase na chvíli zklidní. Naopak zase mimča, která jedí hodně, mají často bolení bříška, a jelikož bolení nedokážou rozeznat od hladu – prostě je to pro ně “něco nepříjemného v bříšku”, tak zase “hledá” a situaci řeší sáním čehokoliv … Sání mají i na psychické zklidnění a tomu by i odpovídalo to, že u prsu potom spíš usne, než že nějak intenzívně pije. Škoda, že bydlíte tak daleko, nejlepší by byla osobní konzultace :-( ! Mějte se hezky a každopádně dejte vědět, jak to dopadlo.

J.Bubeníková

Následný vzkaz od maminky:

Dobrý den paní Bubeníková,
ráda bych Vám dala vědět, že se nám situace s kojením konečně srovnala. Malé asi opravdu skončil růstový spurt a začala jíst přibližně 8 x denně. Přestala plakat a začala víc spát. Kojení je tedy momentálně bez problémů. Musím říct, že jsem si opravdu oddychla, že to ale trvalo :-))

S pozdravem

Lucie

Zpět na výpis dotazů